Přihlášení
Přes email
E-mail
Heslo

Ještě nemáte Registraci? Přicházíte o spoustu výhod.

Registrovat se
0
Kategorie produktu
Máte dotaz? 773 939 727 (Po-Pá 8-16 hod.)
CZK
Zvolte měnu
CZK
EUR
Nakupte za 2 000 Kč a budete mít dopravu zdarma
Počet:
0 ks
Cena:
0 Kč
V nákupním košíku Nic nemáte.

Mrkněte na aktuální kolekci nebo se nechte inspirovat nejnovějšími outfity.

Nevíte, jak oblékat miminko?

16. Října 2017
11 minut čtení

Pro maminky je oblékání miminek důležitou otázkou. Vždyť když se miminko cítí pohodlně, je hned lépe naladěné. Při oblékání novorozence je potřeba dbát na několik důležitých věcí. Tou první a nejdůležitější je pochopitelně zdravotní nezávadnost věciček, které miminku oblékáte. Všechny výrobky na našem trhu by měly splňovat podmínky příslušné vyhlášky, prokazující se zejména prohlášením o shodě, nebo jiným potvrzením.

Dále je potřeba miminku zajistit tepelný komfort, protože novorozenci ještě nemají dobře nastavenou vlastní termoregulaci. Proto je lepší oblékat miminko do více tenčích vrstev, čímž můžete reagovat na změny jeho teploty. Ta se zjišťuje za krčkem, ale to jistě víte:)

V neposlední řadě myslete i na pohodlí miminka. Pokud miminko navléknete do bodýčka či dupaček úzkého střihu, může miminko oblečení táhnout, z nekvalitně zpracovaných stehů vznikají otlaky, ze širokých rukávů či nohavic si miminko může nožičku nebo ručičku vyvléknout, což je samozřejmě častokrát příčinou křiku a nespokojenosti. Ze stejného důvodu zvolte správnou velikost oblečení a nedávejte miminku oblečení zbytečně velké. Nezapomeňte ani na své pohodlí. Zbytečně mnoho patentů či knoflíků vás při přebalování i 10× denně jistě nepotěší.

Důležitý je i váš vkus. Miminku je pravděpodobně jedno, zda mu oblečení ladí a jaký má obrázek, ale vy se na něj celý den díváte, proč ho tedy neobléct do hezkých věciček?

OBLEČENÍ NA DOMA – CELOROČNÍ ZÁKLAD
Pro novorozená miminka jako základní vrstvu vřele doporučujeme bodýčko a dupačky do pasu. Toto oblečení by jako spodní vrstva mělo být z bavlny. Pokud nemá miminko kožní problémy, můžete mu obléknout i kombinaci bavlny a elastanu/lycry, vždy ale nejméně 95 % bavlny. Tento materiál je pružnější, a tedy pohodlnější při převlékání. Velkým hitem poslední doby je oblečení z biobavlny, nemáte-li jej však, nic se neděje. Bavlna je v každém případě pro miminko to pravé:) Jen se snažte vyhýbat tmavším barvám, barvení je přece jen méně šetrné.

VÝBĚR ZÁKLADNÍHO OBLEČENÍ
Při vybírání bodýček se soustřeďte hlavně na roční období a věk miminka. Novorozenci zpravidla pouze v největších parnech potřebují body s krátkým rukávem. Očekáváte-li příchod miminka jindy než uprostřed léta, vystačíte si s bodýčky s dlouhým rukávem. Ta jsou vhodná i v létě kvůli přirozenému UV filtru bavlněného oblečení. Čím starší je miminko, tím lépe zvládá termoregulaci, a i vy lépe víte, zda je to zmrzlík, či nikoli a volba zda krátký, nebo dlouhý rukáv, je již na vás.

Střih bodýček
Střihově můžeme rozlišit tři základní typy bodýček, každý z nich má své výhody i nevýhody. Body s překřížením na ramenou jsou zpravidla nejlevnější díky jednoduché technologii výroby. Při nákupu si je však dobře prohlédněte. Pokud je „lodička“ u krku široká a mělká, bude bodýčko miminku padat z ramen. Stejný efekt nastane i v případě nekvalitního materiálu, který se po prvním nošení a vyprání vytáhne. Pro maminky, které mají obavu z převlékání bodýček miminku přes hlavu, doporučujeme bodýčka celopropínací. Oblékání miminka do celopropínacího bodýčka sice zabere o něco více času, ale pokud nechcete body převlékat přes hlavu, je to dobré řešení. Posledním typem jsou bodýčka s patentky či knoflíky na rameni. Převlékají se sice přes hlavičku, není to však nic, čeho by se měla maminka bát. Při dobrém střihu se po rozepnutí patentů otvor na hlavičku dostatečně zvětší, takže můžete bodýčko snadno obléknout. Po zapnutí patentů body dobře přiléhá ke krku a nepadá z ramínek.

Dupačky do pasu
Dupačky do pasu jsou vhodnější s pružným a ideálně ohrnovacím lemem v pase, guma by miminko tlačila. Pružný lem toto nepohodlí odstraní a ohrnovací lem zajistí i teplo na zádíčka. Zde opět dbejte na kvalitu materiálu - pokud se dupačky vytahají, jsou výhody popřené tím, že dupačky padají. Některé maminky upřednostňují dupačky vcelku. Ty jsou jistě slušivé a hřejí celá zádíčka, jsou však poněkud nešikovné při přebalování. Musíte rozepnout nejméně pět patentků či knoflíků, plus další dva na bodýčku. Při přebalování se vám navíc pod ruce pletou nohavice, což může občas skončit potřebou převléknout celé dupačky:) Dupačky do pasu jednoduše a rychle stáhnete, odložíte a po výměně plenky zase natáhnete.

Kombinaci bodýčka a dupaček můžete v horkém létě nahradit overalkem, miminko je pak přece jen vzdušněji oblečené.

Miminka mívají studené nožičky, proto pamatujte i na ponožky. Z praktického hlediska je lepší dávat na dupačky, nikoli pod ně. Je to sice méně estetické, ale ponožky udrží ťapku od dupaček na svém místě.

Pro podzimní a zimní miminka i na doma doporučujeme bavlněný kabátek a čepičku. Kabátek stačí lehký bavlněný se zapínáním na patentky. Jako „domácí“ kabátek nevybírejte kabátky na zip, u kterých hrozí odření krčku. Čepičku užijete zejména v noci, pokud spíte v chladné místnosti. Dbejte na správnou velikost, v tomto případě se opravdu nevyplatí koupit větší s tím, že do ní miminko doroste. Větší čepička se může různě protáčet, zakrývat miminku oči, tlačit a podobně. Některé maminky nedají dopustit na bezešvé čepičky, které miminko nikde netlačí. Takové čepičky je ale velice nákladné vyrobit a tomu pak odpovídá i jejich cena. Pokud do bezešvé čepičky nechcete investovat, naprosto postačí čepička se dvěma plochými švy po stranách zadní části. Tyto ploché švy miminku žádné nepohodlí nezpůsobují. Obecně lze doporučit čepičku s vykrojenou částí nad čelíčkem a s tkaničkami na zavázání pod bradou, tento střih je nejosvědčenější. Dle potřeby dále doma využijete bavlněné či fleecové deky.

Potřebným doplňkem jsou i bryndáčky či šátky na krk. Miminka ať jsou jakkoli krásná a čistá, slintají a blinkají. Pokud toto zachytí bryndáček, stačí jej vyměnit a nemusíte převlékat bodýčko.

V čem má miminko spinkat
Maminky často také zvažují, v čem dát své děťátko spinkat. Jako noční oblečení se osvědčily overalky, s dlouhým rukávem, nohavicemi a ťapkami, můžete také bez obav obléknout domácí body a dupačky. Při spinkání je důležité hlavně pohodlí, a to obě tyto varianty splňují. Místo dečky a peřinky je dobré použít „spací pytel“ do pasu či na ramínka. Nehrozí, že by se miminko odkopalo a byla mu zima. Pokud to vaše miminko snese, dejte mu na spaní i bavlněné rukavičky, aby se nepoškrábalo.

Shrnutí základního oblečení pro miminko

  • body s dlouhým rukávem, 5-8 ks, pro letní miminko lze 2-4 ks nahradit body s krátkým rukávem
  • dupačky do pasu, 5-8 ks, případně dupačky vcelku podle uvážení
  • ponožtičky, 3-5 ks
  • bavlněná čepička, 2 ks
  • bavlněný kabátek, 3 ks
  • fleecová deka, 2 ks
  • bavlněná deka, 2 ks
  • bavlněné rukavičky, 2 ks
  • bavlněný bryndáček, šátek na krk, 5-8 ks
  • body a dupačky lze v části počtu nahradit overálky s krátkými či dlouhými rukávy a nohavicemi, dle ročního období, nebo při úmyslu využít overálky jako pyžamka

OBLEČENÍ NA VEN – DLE ROČNÍHO OBDOBÍ

Léto
V létě budete mimo domácího oblečení potřebovat na ven čepičky a kabátky. Čepička je pro miminko potřebná i jako ochrana před sluníčkem. Proto mějte v zásobě i pár kšiltovek či pirátských šátků s kšiltem. Čepičku samozřejmě nemusíte nasazovat, když je miminko schované ve stínu v kočárku. Při jeho vyndání či nošení v šátku by ale čepičku právě kvůli sluníčku mít mělo. Jeho kůže je totiž velmi citlivá a používání opalovacích krémů u malých miminek není vhodné.

Když se ochladí, využijte kabátky. Mimo bavlněných doporučujeme mít v zásobě i jeden teplý fleecový kabátek, ideálně s vhodně střiženou kapuckou. Ta zajistí, že miminku nebude zima na krček a zároveň vyřeší problém s teplejšími čepičkami. Ty totiž malému miminku nemusejí být úplně pohodlné.

Nezapomeňte na lehkou plenku či dečku na zastínění kočárku! Vybrat se dají i velmi pěkné plenky, které budou mít nejen praktickou funkci, ale budou sloužit i jako designový doplněk.

Jaro, podzim
Očekáváte-li miminko na jaře či na podzim a nemůžete se rozhodnout, zda bude teplo, nebo zima, nezoufejte. Vhodnou skladbou oblečení totiž vyřešíte všechny varianty. Jako základní oblečení opět budou body a dupačky na doma. Na ty budete dále vrstvit oblečení podle aktuální teploty. Kabátky pořiďte bavlněné, využijete je na doma, případně i při teplejším počasí na ven. Fleecové a jiné teplejší (ze svetroviny nebo počesaného froté) stačí každopádně jednovrstvé.

Čepičky využijete hlavně z „přechodových“ materiálů, ideální jsou dvouvrstvé bavlněné čepičky nebo pleteninové a svetrovinové čepičky bavlnou podšité. U větších miminek však stačí podšití v oblasti čela.

Jak oblékat novorozence v zimě

Pokud máte dupačky do pasu na doma ze silnější bavlny, nemusíte je ještě dále vrstvit. Doplňte je pouze ponožtičkami nebo teplejšími bačkorkami a miminko v kočárku překryjte dekou. Jestliže se vám zdají bavlněné dupačky tenké, pořiďte si dupačky do pasu ze svetroviny. Ty může miminko nosit buď samostatně, nebo v kombinaci s punčoškami. Pro malá miminka jsou šetrnější punčošky s příměsí z bambusových vláken. Jako alternativa ke kabátku a dupačkám poslouží vrchní jednovrstvý overal či pytel. Kabátky pořídíte i s přinechanou rukavičkou. Pokud takový nemáte, nezapomeňte na silnější bavlněné či svetrovinové rukavičky. Nezbytným doplňkem je také šátek na krk, který miminko zahřeje kolem krčku a zabrání odření od zipu.

Zima
Zimní miminko potřebuje ještě o jednu vrstvu více než miminko podzimní či jarní. Ještě navíc tedy pořiďte dvouvrstvý kabátek či pytel z fleecu, welsoftu nebo kombinaci těchto materiálů, třeba se svetrovinou. Ke kabátku nezapomeňte ani na fleecové dupačky či kalhoty a doplňte je teplými bačkorkami. Čepičku budete potřebovat z hřejivějšího materiálu jako z fleecu a welsoftu. Měla by být ideálně podšitá bavlnou, můžete pořídit i čepičku podšitou funkčním materiálem. Posledním doplňkem jsou teplé rukavičky, a máte hotovo! Pro miminko si dále pořiďte teplejší dečky do kočárku, fusaky zpravidla nepřiléhají miminku k tělu, a proto jej dostatečně nezahřejí.

Proč mají maminky tak rády věcičky little things?

Zboží vždy vyrábíme z kvalitních, odolných a příjemných materiálů.
100% zboží máme skladem.
Navrženo a vyrobeno v České republice.
Funkční softshellové a outdoorové oblečení pro děti.

buďte první, kdo ví o nových kolekcích, akcích a slevách

Zadejte svůj e-mail
Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů.